Login E-loket

Revalidatiewetenschapper Ewoud Jacobs wint 10e Vlaamse PhD Cup met onderzoek naar knie-artrose

17/10/2025 10:20

Met zijn onderzoek naar een nieuwe trainingsmethode voor mensen met knie-artrose heeft revalidatiewetenschapper Ewoud Jacobs (UGent-FWO) de Vlaamse PhD Cup 2025 gewonnen. Zijn innovatieve aanpak maakt het mogelijk om spieren te versterken zonder de knie extra te belasten. 

Acht finalisten beklommen het podium van de Handelsbeurs in Gent voor de jubileumeditie van de PhD Cup. Met deze wedstrijd daagt SciMingo jonge wetenschappers uit om hun jarenlange doctoraatsonderzoek in een heldere presentatie van drie minuten te brengen. Zo wil de organisatie onderzoek ook buiten de academische muren helpen verspreiden. 

Het winnende onderzoek

De prijs gaat dit jaar naar Ewoud Jacobs, voor zijn doctoraat uitgevoerd aan de Universiteit Gent, met steun van het FWO. “Steeds meer mensen krijgen last van knie-artrose of slijtage van de knie. Krachttraining kan hen helpen om hun spieren sterker te maken en de knie zo te ondersteunen. Maar de zware gewichten die daarvoor nodig zijn, zorgen juist vaak voor extra pijn of overbelasting bij patiënten met knie-problemen”, vertelt Jacobs.

In zijn doctoraat kon hij dit probleem omzeilen met een nieuwe trainingsmethode, zogenaamde blood flow restriction (BFR)-training. Hierbij wordt de doorbloeding van de spier tijdelijk én veilig beperkt met een band om het been. Zo krijgen de spieren minder zuurstof en worden ze geprikkeld alsof het om een zware training gaat. Het gevolg: patiënten kunnen met zo’n band trainen met lichte gewichten, waarbij de training bijna net zo effectief is als met zware gewichten. Zo kunnen patiënten hun spieren versterken, zonder dat hun knie te veel belast raakt.

De methode wordt intussen standaard toegepast in de revalidatie-aanpak bij patiënten met knieproblemen in het UZ Gent.  

Lof van de jury

De jury met onder meer Aurélie Boffé, presentator VRT NWS Laat, en KU Leuven-professor Pieter Bergé had niets dan lof voor de winnaar. “Ewoud Jacobs kwam meteen ter zake in zijn pitch, was geloofwaardig van begin tot einde en bouwde een vlot en gestroomlijnd betoog op.” 

Jacobs wint een voucher voor een opleiding aan de Vlerick Business School ter waarde van 5.000 euro, krijgt de Universiteit van Vlaanderen op bezoek om een video in te blikken over het onderzoek, en krijgt van Academia Press de kans om een boek te publiceren.

Uitreiking door Vlaams minister-president Matthias Diependaele

De winnaar kreeg de trofee uit handen van Vlaams minister-president Matthias Diependaele. “Onze welvaart drijft op innovatie, maar nieuwe ideeën zijn niet altijd eenvoudig te vatten voor de Vlaming thuis. Toch is het belangrijk dat iedereen begrijpt waar onderzoek over gaat. Dat onderzoek wordt door ons allemaal gefinancierd en gaat vaak over ideeën die onze toekomst mee bepalen. Wetenschapscommunicatie maakt die brug: ze vertaalt complexe inzichten naar verhalen die iedereen kan volgen en waarderen. Proficiat aan Ewoud Jacobs, die mooi illustreert hoe je wetenschap bevattelijk en relevant maakt, en aan de PhD Cup, die dat belang al tien jaar lang zichtbaar maakt.” 

Zilver & brons

Het zilver was voor taalkundige Melissa Schuring (KU Leuven – VUB) die aantoonde dat Vlaamse kinderen minder Engels spreken dan we denken. Het brons ging naar Mattijs Bulcaen (KU Leuven - FWO), doctor in de farmaceutische wetenschappen, die met genmodificatietechnieken zoekt naar een behandeling voor mucoviscidose. Hij schreef ook de publieksprijs op zijn naam, met liefst 1.400 stemmen.

Tien jaar PhD Cup

Het was een jubileumeditie voor de PhD Cup. In tien jaar tijd groeide de Vlaamse PhD Cup uit tot een vaste waarde in het wetenschapslandschap. De wedstrijd zet sinds 2016 jonge onderzoekers in de kijker die complexe thema’s op een verstaanbare manier weten over te brengen.

“Tien jaar later blijft onze missie even relevant: onderzoekers in Vlaanderen een podium geven en hun werk delen met de samenleving,” zegt Arnaud Zonderman, coördinator van SciMingo. “Ook dit jubileumjaar tonen de finalisten opnieuw wat voor straf onderzoekstalent Vlaanderen in huis heeft.”

Bron: Scimingo